RADOSŁAW MONACH

12717690_964405560318335_8174615407865361355_n

Nazywam się Radosław Monach (rocznik 1971), mieszkam w Białymstoku.

Noże robię od „zawsze”.

Pierwsze wzmianki mówią, że mając lat 8 i będąc na swoich pierwszych wakacjach na wsi u babci cały wolny czas spędziłem z młoteczkiem w ręku przy kowadełku do klepania kosy – wykuwając malutkie nożyki i szabelki z drutu aluminiowego – rodzina orzekła – będzie kowalem. Jak widać kowalem nie zostałem, ale miłość do noży wciąż trwa.

Z braku dostępu do materiałów i przede wszystkim wiedzy, długi czas zajmowałem się przerabianiem istniejących już noży. Przełom nastąpił w 2007 roku. Odkryłem wtedy, że istnieją Fora dyskusyjne miłośników noży tj. CustomKnives.pl , Knives.pl.

Okazało się, że moja pasja jest pasją wielu ludzi.

…minęło kilka lat… i powolutku udało się skończyć kilka swoich projektów, po drodze skompletować niezbędne narzędzia, skorzystać z doświadczenia wielu wspaniałych osób a rynek dojrzał i dostępniejsze stały się materiały wysokiej jakości.

Obecnie swoje noże wykonuję głównie ze stali proszkowej M390 microclean firmy BOHLER (Austria). Mam dostęp do pieca hartowniczego, więc obróbkę cieplną wykonuję sam, dostosowując efekt końcowy do charakteru noża. Na rękojeści używam głównie materiałów syntetycznych tj.  mikarta, G10 czy stabilizowane drewno, a pochewki wykonuję ze skóry.

Wszystkie projekty są mojego autorstwa, noże wykonuję ręcznie, z reguły w pojedynczych egzemplarzach, choć zdarzyło się, że powstała niewielka seria, np. „Łoś Podlaski”.

…i w końcu, gdy  zebrało się tego troszkę…

postanowiłem, że ja także wykorzystam Internet, by podzielić się z Wami swoją pasją.

pozdrawiam
Radek

„Seria 6 noży dla podlaskich miłośników stali…”

Łoś podlaski

„Nowe wcielenie noża myśliwskiego…”

KRUKI

„Nóż specjalnie przygotowany do cięcia pieczonego dzika…”

DZIK

znajdziesz mnie również

na